Uczniowie

Strona główna
Aktualności
Ogłoszenia
Erasmus
Egzaminy
Oferta/Rekrutacja
Plan zajęć
Nauka zdalna
Inspektor OD
Kalendarz
Dyrekcja
Nauczyciele
Szkoła
Internat
Dokumenty
Szwajcaria
Sukcesy
Uczniowie
Galeria
Historia
Plan zamówień publicznych
Zapytania Ofertowe
Zamówienia publiczne
BIP

 

Tą część naszej strony internetowej szczególnie polecamy naszym uczniom.

To stronka o uczniach i dla uczniów


  Szkolne koła zainteresowań

Drogi uczniu…

    W każdej chwili możesz  zostać działaczem wybranego koła zainteresowań. A oto informacje, które pozwolą Ci zdecydować, w jakiej dziedzinie chcesz udzielać się najbardziej.

Koło Artystyczne działa w ZSCKR od kilku lat. Powstało z myślą o tych uczniach, którzy chcą pożytecznie i efektywnie spędzać wolny czas, np. w oczekiwaniu na lekcje rano czy na autobus po zajęciach (spotkania KA odbywają się zarówno przed lekcjami, jak i po nich), a przy okazji rozwinąć swoje zainteresowania. 

Nie trzeba być wyjątkowo uzdolnionym, aby brać udział w zajęciach. Wystarczą dobre chęci, zaangażowanie i trochę cierpliwości, a efekty często są znakomite.

W ramach pracy KA odbywają się zajęcia: taneczne, śpiewacze, plastyczne, recytatorskie.

Młodzież uczy się śpiewać, tańczyć, oswaja się z wystąpieniami przed publicznością, przygotowuje oprawę artystyczną i plastyczną wielu szkolnych imprez i uroczystości, pomaga w wykonywaniu gazetek ściennych, przygotowuje do udziału w różnych konkursach (m. in. plastycznym, recytatorskim).

Członkowie grupy tanecznej opanowują w ramach zajęć układy tańców narodowych i regionalnych, m. in. poloneza (2 układy), polki (2 układy), walczyka (2 układy), cygana i in. Grupa występuje w dwóch składach po 8 par każdy. Staramy się wzbogacać repertuar o nowe układy taneczne, jednak tańce narodowe i regionalne stanowią jego podstawę. Dysponujemy pięknymi strojami ludowymi, ponadto jesteśmy szkołą rolniczą, funkcjonującą w środowisku wiejskim, dlatego czujemy się zobowiązani do pielęgnowania tradycji chłopskiej i kultury ludowej.

Młodzież często występuje podczas uroczystości szkolnych, reprezentuje też szkołę w imprezach środowiskowych.

Grupa taneczna występowała m. in. podczas Gminno-Powiatowych Dożynek w Obszy (wrzesień 2009) i w Zamchu (wrzesień 2010).

Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonują przeróżne ozdoby i dekoracje, m. in. kartki świąteczne, walentynkowe, stroiki wielkanocne i bożonarodzeniowe, pisanki, ozdoby choinkowe, biżuterię. Wyroby członków KA można zakupić podczas organizowanych w szkole akcji i kiermaszy.

KA stara się współpracować z gminnymi ośrodkami kultury w okolicy. Uczestnicy co roku w warsztatach zdobienia pisanek, organizowanych przez M GOK w Tarnogrodzie, w konkursach plastycznych i recytatorskich, organizowanych przez tego typu instytucje.

 KA jest animatorem życia kulturalnego w szkole, jego członkowie biorą udział w akademiach, apelach, reprezentują szkołę w imprezach środowiskowych, organizują loterie fantowe, kiermasze.

 Jako opiekun tej organizacji zachęcam wszystkich do udziału w zajęciach. Nie trzeba być wyjątkowo uzdolnionym, żeby nauczyć się tańczyć, śpiewać, wykonywać prace plastyczne - wystarczą dobre chęci, zaangażowanie, cierpliwość. W każdym drzemią jakieś zdolności, możliwości, które można rozwinąć i zaprezentować, a przy tym przyjemnie i wesoło spędzić czas.

OPIEKUN: p. Małgorzata Ułanowska

 

 

 

 

 

 

Szkolny klub sportowy LZS to prężnie działająca organizacja młodzieżowa, będąca pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Prowadzący zajęcia organizują zawody sportowe w dyscyplinach: piłka nożna, piłka siatkowa, biegi sztafetowe, lekkoatletyka oraz  tenis stołowy.
  LZS przeprowadza konkursy wiedzy o sporcie, które cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i zawsze stanowią wielkie wydarzenie w życiu szkoły.
    Ponadto, klub sportowy zajmuje się organizacją wyjazdów na basen, na narty oraz paintball (rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej). Jest to obecnie ulubiony typ rozrywki młodych, energicznych ludzi. Na pracę LZS składają się również wyjazdy na mecze piłki siatkowej do Rzeszowa (np. ostatnio: mecz Polskiej Ligi Piłki Siatkowej PGE Bełchatów – Delecta Bydgoszcz).

                                                 OPIEKUN: p. Tomasz MAzurek

 

 

 

 

Koło Historyczne działa w ZSCKR już od 15 lat, a jego członkowie pogłębiają swoją wiedzę historyczną i politologiczną działając zarówno w szkole, jak i poza nią.
    KH bierze czynny udział we współorganizowaniu apeli szkolnych o tematyce historycznej, np. obchody rocznicy Dnia Niepodległości czy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Koło jest odpowiedzialne za organizację konkursów politologicznych i historycznych, przygotowanie prelekcji, pokazów multimedialnych i gazetek ściennych w rocznice ważnych wydarzeń z historii. Warto wspomnieć, że członkowie koła mają dostęp do najnowszych publikacji historycznych, zwłaszcza z historii najnowszej Polski, w tym „naszej małej ojczyzny” – Ziemi Biłgorajskiej.
    Należy pamiętać, że członkowie KH reprezentują szkołę na uroczystościach z okazji świąt narodowych i ważnych rocznic, organizowanych przez władze państwowe (np. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego). Ponadto, działacze tej organizacji uczestniczą w sesjach popularno – naukowych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i lubelskiego oddziału IPN. Młodzież ma również możliwość wzięcia udziału w wycieczkach do muzeów, głównie biłgorajskiego oraz cieszących się największą popularnością wyjazdach do Sejmu, połączonych ze zwiedzaniem stolicy (Muzeum Narodowe, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto).
    Uczniowie z Koła Historycznego biorą udział w konkursach na szczeblu powiatowym, np. „Konkursu wiedzy o Parlamencie RP oraz ludziach tworzących jego dzieje”, który cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej. Poza tym, regularnie uczestniczą w pokazach filmów historycznych i prelekcjach specjalistów IPN.

                                                                                                        OPIEKUN: p. Marian Kucharczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od kilku lat działa w szkole SCHOLA. Członkowie tego koła zainteresowań tworzą zespół kilkunastu osób, które podczas wspólnych przygotowań i występów nie tylko rozwijają umiejętność śpiewania, ale również recytacji. Ta organizacja młodzieżowa przygotowuje uroczystości o charakterze religijnym, np. apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Papieskiego czy rocznicy śmierci Jana Pawła II. Ponadto, uczniowie zajmują się oprawą liturgii podczas rekolekcji dla młodzieży oraz uroczystości odpustowych.

Pasją zespołu scholi jest śpiew, dlatego młodzi ludzie chętnie demonstrują swój talent, biorąc udział w corocznej Prezentacji Piosenki Religijnej w Tarnogrodzie i Józefowie. Aktywność uczniów uwidoczniła się również w przygotowaniach programu słowno – muzycznego dla pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Teodorówce.

OPIEKUN: p. Dorota Chmiel

 

 

 

 

 

Koło Przyrodnicze tworzą uczniowie, którzy dbają o zieleń na terenie szkoły, opiekują się ptactwem z otoczenia placówki zarówno w okresie jesienno – zimowym, jak i wiosennym. W tym celu wystawiają budki lęgowe.

Młodzież co roku bierze udział w Akcji Sprzątania Świata i organizuje zbiórkę surowców wtórnych – baterii i makulatury. Uczniowie zajmują się także uaktualnianiem gazetek ściennych o tematyce przyrodniczej, uczestniczą w konkursach i obchodach Dni Ziemi.

OPIEKUN: p. Monika Piróg

 

 

 

Koło dekoracyjne Młodzi Artyści to organizacja, która od 3 lat intensywnie działa w internacie szkolnym. Członkowie koła to wychowankowie, przejawiający różne zainteresowania i uzdolnienia artystyczne, którym udział w zajęciach daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności manualnych. Na zajęciach młodzież poznaje ciekawe techniki plastyczne, uczy się wykorzystywać materiał naturalny w tworzeniu prac artystycznych, a także umiejętności pracy w zespole.

Wykonane przez uczniów prace służą dekoracji wnętrza internatu i podniesieniu estetyki otoczenia placówki. Dzieła młodych artystów są prezentowane na wystawach i kiermaszach, jak również biorą udział w konkursach organizowanych przez lokalne instytucje.

W celu pogłębienia umiejętności artystycznych, młodzież uczestniczy w warsztatach plastycznych prowadzonych przez wykwalifikowane osoby, związane z działalnością kulturalno – artystyczną (nauczyciele plastycy, artyści ludowi).

Praca w kole dekoracyjnym to ciekawa i relaksująca forma spędzania czasu wolnego. To bezstresowe zajęcia w zespole młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania twórczością plastyczną i dzielić się swoją pasją z innymi.

OPIEKUN: Iwona Spustek

 

Koło baristów skupia uczniów, dla których pasją jest kawa.

Na zajęciach mają oni możliwość zgłębiania swojej wiedzy o kawie, doskonalenia sposobu przygotowania różnych napojów kawowych oraz poznania sztuki zdobienia kawy.

Nabyte na zajęciach umiejętności mogą oni zaprezentować podczas uroczystości odbywających się w szkole. Zdobyte doświadczenie przydaje się także w pracy zawodowej. Na rynku coraz częściej poszukiwane są osoby posiadające umiejętności w zakresie parzenia i podawania kawy.

OPIEKUN: Monika Piróg

 


Publikacje internetowe uczniów:

Publikacja 1: Fotografia moim tlenem

 

 

Paulina Mazur

III TŻiGD

(2010/2011)

Kilka słów o mnie i o mojej pasji.

 

Nazywam się Paulina Mazur i jestem uczennicą klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Moja fascynacja fotografią rozpoczęła się kilka lat temu, prawdę mówiąc przypadkiem, kiedy to dostałam w prezencie pierwszy aparat cyfrowy. Już wtedy, po zrobieniu pierwszych zdjęć poczułam, że robienie zdjęć daje mi naprawdę dużą satysfakcję.

Dziś jest to moja wielka pasja. Fotografuję wszystko dookoła, świat przyrody i świat ludzi. Robienie fotek jest dla mnie oryginalną formą spędzania czasu i zapewnia ciekawsze postrzeganie świata. Dzięki fotografiom, mogę wracać wspomnieniami do chwil, które zostały na nich uchwycone.

Jako fotograf – amator wciąż staram się doskonalić i rozwijać swoje umiejętności.

I to właśnie z fotografią planuję związać swoją przyszłość. Chciałabym jak najlepiej zdać maturę, podjąć i ukończyć studia fotograficzne, by potem otworzyć własne studio. Trzymajcie za mnie kciuki, abym zrealizowała swoje marzenia.

Zapraszam do obejrzenia kilku moich prac…

 

 

 

 

 

 
 

Publikacja 2: Muzyka moją pasją.

Mariusz Hyz

III TMR

(2010/2011)

Witam serdecznie. Mam na imię Mariusz i chciałbym uchylić wam rąbka tajemnicy o mojej pasji, którą jest muzyka. Otóż, śpiewam i gram na keyboardzie .
     Śpiew… W mojej rodzinie, z tego co się dowiedziałem, nie było pokolenia, w którym nie byłoby chociaż jednej utalentowanej wokalnie osoby. Tak się złożyło, że mój tato, mama, dwie siostry i ja, talent ten otrzymaliśmy i staramy się go rozwijać. Siostry śpiewają w chórze, w którym ja od trzeciej klasy podstawówki pracowałem nad swoim talentem, aż do czasu drugiej klasy technikum. Kiedy ze względów osobistych wykruszyli się moi koledzy, musiałem rozstać się z chórem, ponieważ tylko ja śpiewałem basem (najniższym głosem męskim). Tak więc, sytuacja zmusiła mnie do porzucenia grupy, z którą przejeździłem pół Polski. Na różnych konkursach zajmowaliśmy zwykle jedne z trzech najlepszych pozycji. Byliśmy podziwiani przez jury i chociaż czasami zdarzało nam się nie zająć miejsca na podium, to otrzymywaliśmy wyróżnienia, co także dawało wielką satysfakcję. Teraz należę do zespołu instrumentalno-wokalnego gdzie śpiewają m.in. moi rodzice. To w nim doskonalę swój głos.
    Gra na keyboardzie… Jakby ktoś nie wiedział co to jest, to już tłumaczę - to instrument klawiszowy z możliwością zmian barwy dźwięków i grania tzw. podkładów (w niektórych dobrych modelach jest także możliwość stworzenia podkładu do własnego opracowywania różnych piosenek). Mój jest lekko ulepszoną podstawową wersją posiadająca 159 wgranych rytmów (podkładów) i około 900 barw dźwięków.
    Ale zacznę od początku. Od dawien dawna fascynowałem się wszelkimi efektami muzycznymi oraz głębią basu. Rodzice widocznie to zauważyli i na szesnaste urodziny dostałem od nich nowego keyboarda. Był to, nie ukrywając, najlepszy jak do tej pory, prezent urodzinowy. Od momentu, gdy go otrzymałem, siedziałem w swoim pokoju i pogrywałem (wtedy jeszcze nie miałem pojęcia o nutach, akordach i harmonii) przez chyba 3 dni, schodząc tylko coś zjeść. Tak mnie to wciągnęło, że postanowiłem nauczyć się chociaż podstaw gry na tym instrumencie. Kilka dni potem, dowiedziałem się od kolegi, że tu, na miejscu, w Łukowej, odbywają się co sobotę prywatne lekcje gry na pianinie. Powiedziałem o tym tacie, który był mile zaskoczony tym, że chcę się nauczyć profesjonalnie grać. W najbliższą sobotę wybraliśmy się tam, by mnie zapisać. Zacząłem okresem próbnym, który poszedł mi w miarę dobrze, a potem już regularnie uczęszczałem na lekcje. Nie chwaląc się, jestem jednym z najlepszych uczniów, co daje mi chęci, by być jeszcze lepszym.
    W przyszłości zamierzam podążyć za swoją pasją i kształcić się w kierunkach muzycznych. W tym czuję się mocny i coraz lepiej znam się na rzeczy.
    Muzyka była i jest dla mnie kojąca, pozwala ma się odprężyć, na krótką chwilę zapomnieć o otaczającym świecie.
    Uświadomiłem sobie także, że otrzymany talent jest wskazówką na dalsze życie, więc nie powinno się go odrzucać, ale rozwijać. Ważne jest również, by umieć z niego dobrze korzystać, ponieważ nie służy on tylko do popisów, lecz do tego, by nieść z pełną świadomością radość innym.
 

 

 

 

 

 

 

Publikacja 3: Moje hobby to biegi.

 

 

 

Paweł Nieścior

II TMR

(2010/2011)

 

Moim hobby jest bieganie. Lubię biegać przełaje, jak i bieżnie, a w szczególności dystanse z przeszkodami. Sportem interesowałem się już jako dziecko, wtedy wolałem biegać, ale za piłką. Wyczynowo biegam 4 lata.

Bieganie jest to sport, który wyjątkowo ,,wciąga”. Adrenalina, kiedy stoisz na starcie, zmęczenie po biegu i szczęście z wygranej są niezapomniane. A także uczucie, że treningi w deszczu, słońcu czy na mrozie nie poszły na marne. Trenuję 7 dni w tygodniu, około 2 godzin dziennie.

Moim największym osiągnięciem sportowym jest 11 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Zielonej Górze w ubiegłym roku, byłem także 21 na Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Chorzowie. Zdobywam także medale na arenie wojewódzkiej i makroregionalnej.

W przyszłości, o ile zdrowie mi na to pozwoli (mam tu na myśli różnego rodzaju kontuzje), na pewno będę biegał, jeśli nie zawodowo, to dla siebie, bo o tym sporcie nie jest łatwo zapomnieć. Moim marzeniem jest zostać Mistrzem Polski.

 

 

 

 

 

 
   

 


Licznik odwiedzin strony   Ostatnia aktualizacja 22 czerwca 2022.                                     Aktualizacja: A. Wardach